To była niezapomniana przygoda, pełna miłych niespodzianek. Nowe miejsca, nowe przyjaźnie i wyjątkowo serdeczna gościna – tak szydłowiecka młodzież wspomina podróż do francuskiego Beynes – miasta, z którym Szydłowiec ma umowę partnerską, podpisaną w maju 2015 roku. Młodzież gościła w malowniczym podparyskim miasteczku na zaproszenie tamtejszych władz i komitetu współpracy partnerskiej. Wyjazd zorganizował i sfinansował Urząd Miejski w Szydłowcu.

Jedenaścioro uczniów gimnazjów z najwyższymi wynikami w nauce poznawało tradycję, kulturę, a także życie dnia powszedniego francuskiej młodzieży. W wyjeździe uczestniczyli: Wiktoria Wiktorowicz, Weronika Łazarczyk, Cezary Żak, Kajetan Górlicki, Piotr Stopa, Jakub Podsiadły z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu, Wiktoria Śmigielska, Aleksandra Piętak, Natalia Miernik z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Laura Sokołowska i Dominika Ciura z Zespołu Szkół im. Bp. Jana Chrapka w Majdowie. Opiekę nad uczniami sprawowali: Krzysztof Ubysz –nauczyciel języka niemieckiego oraz Artur Myśliński – nauczyciel języka angielskiego.

Nasza delegacja gościła u rodzin. Każdemu z uczestników zostali przydzieleni opiekunowie, co było bardzo miłym gestem. Przez cały czas otoczeni przyjaźnią i życzliwością poznawali francuskie zwyczaje i smaki. Rodziny starały się, aby młodzież jak najwięcej się dowiedziała o ich ojczyźnie, a także częstowali lokalnymi przysmakami. To było ciekawe doświadczenie, zmuszające do przełamania bariery językowej, ponieważ konwersacje odbywały się w języku angielskim. Początkowo było troszkę stresu, ale już po kilku godzinach niepokój ustąpił, a nowe doświadczenie pozytywnie wpłynęło na zdolności językowe młodzieży.

Zwiedzanie Beynes odbyło się w towarzystwie Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Artura Koniarczyka i asystenta Burmistrza Michała Kwiatka, którzy byli we Francji z oficjalną wizytą u władz Beynes. Po zwiedzeniu Zamku w Beynes i Kościoła Świętego Marcina, bardzo miłą niespodzianką było zwiedzenie wystawy zdjęć z Szydłowca w domu kultury La Barbacane. Również oficjalne uroczystości, na których przywitano naszą delegację ze wszystkimi honorami były niezwykłym przeżyciem.

Podczas pobytu we Francji nie mogło zabraknąć zwiedzania Paryża. Młodzież zobaczyła m.in. Wieżę Eiffla, z której podziwiano panoramę stolicy Francji, Łuk Triumfalny, Ogród Botaniczny Jardin des Tuileries oraz Pola Elizejskie. Zwiedzono także pałac wersalski.

11 listopada nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach patriotycznych, zwanych we Francji Dniem Pamięci. Podczas obchodów oddaje się hołdy walczącym w I Wojnie Światowej i świętuje jej zakończenie.

Jeden dzień pobytu gimnazjaliści spędzili w College Francois Rabelais, gdzie uczyli się wspólnie z francuskimi rówieśnikami.

Wyjazd do Francji był dla młodzieży dużym przeżyciem i wszyscy są zgodni, że chętnie pojadą tam ponownie. Nowo zawiązane znajomości z młodzieżą francuską nie skończyły się z chwilą wyjazdu i już planowane są kolejne spotkania, tym razem u nas w Szydłowcu.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Strzał w dziesiątkę na Turnieju Karate

Aż 10 medali w tym 4 złote, 1 srebrny i 5 brązowych zdobyli zawodnicy Akademii Karate Szydłowiec...

Więcej...
"RANDORI CUP" z udziałem "MUSHIN" Honbu Dojo

30 listopada 2019 roku reprezentacja Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo...

Więcej...
Prestige Karate CUP 2019

19 października 2019 roku reprezentacja Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo...

Więcej...
Międzynarodowy Turniej Shinkyokushinkai

Trzynastu zawodników z Akademii Karate Szydłowiec reprezentowało nasze miasto w V...

Więcej...

Edukacja

„Projekt edukacyjny „Nasze miasto – Nasza Ojczyzna”

20.11.2019 uczniowie klas 2 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu...

Więcej...
Przedszkolaki po pasowaniu

„Pasowanie na Przedszkolaka” to jedna z najważniejszych uroczystości  w Przedszkolu Samorządowym...

Więcej...
„Szkoła Pamięta”

W Sadku są takie miejsca, o których trzeba pamiętać, wiedzą o tym pracownicy i uczniowie...

Więcej...
Uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 24 października br. podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej...

Więcej...

Kultura

koncert w Muzeum „W krajobrazie tradycji – DŹWIĘKAMI WOKÓŁ STRYJEŃSKIEJ”

Wieczór 17 października br. w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów rozbłysnął feerią muzycznych...

Więcej...
Komunikat!

Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu jest w trakcie opracowywania...

Więcej...
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych laureatem "Wierzby"

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobywcą dwóch pierwszych nagród w konkursie...

Więcej...
XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY

XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY organizowany przez...

Więcej...