To była niezapomniana przygoda, pełna miłych niespodzianek. Nowe miejsca, nowe przyjaźnie i wyjątkowo serdeczna gościna – tak szydłowiecka młodzież wspomina podróż do francuskiego Beynes – miasta, z którym Szydłowiec ma umowę partnerską, podpisaną w maju 2015 roku. Młodzież gościła w malowniczym podparyskim miasteczku na zaproszenie tamtejszych władz i komitetu współpracy partnerskiej. Wyjazd zorganizował i sfinansował Urząd Miejski w Szydłowcu.

Jedenaścioro uczniów gimnazjów z najwyższymi wynikami w nauce poznawało tradycję, kulturę, a także życie dnia powszedniego francuskiej młodzieży. W wyjeździe uczestniczyli: Wiktoria Wiktorowicz, Weronika Łazarczyk, Cezary Żak, Kajetan Górlicki, Piotr Stopa, Jakub Podsiadły z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu, Wiktoria Śmigielska, Aleksandra Piętak, Natalia Miernik z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Laura Sokołowska i Dominika Ciura z Zespołu Szkół im. Bp. Jana Chrapka w Majdowie. Opiekę nad uczniami sprawowali: Krzysztof Ubysz –nauczyciel języka niemieckiego oraz Artur Myśliński – nauczyciel języka angielskiego.

Nasza delegacja gościła u rodzin. Każdemu z uczestników zostali przydzieleni opiekunowie, co było bardzo miłym gestem. Przez cały czas otoczeni przyjaźnią i życzliwością poznawali francuskie zwyczaje i smaki. Rodziny starały się, aby młodzież jak najwięcej się dowiedziała o ich ojczyźnie, a także częstowali lokalnymi przysmakami. To było ciekawe doświadczenie, zmuszające do przełamania bariery językowej, ponieważ konwersacje odbywały się w języku angielskim. Początkowo było troszkę stresu, ale już po kilku godzinach niepokój ustąpił, a nowe doświadczenie pozytywnie wpłynęło na zdolności językowe młodzieży.

Zwiedzanie Beynes odbyło się w towarzystwie Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Artura Koniarczyka i asystenta Burmistrza Michała Kwiatka, którzy byli we Francji z oficjalną wizytą u władz Beynes. Po zwiedzeniu Zamku w Beynes i Kościoła Świętego Marcina, bardzo miłą niespodzianką było zwiedzenie wystawy zdjęć z Szydłowca w domu kultury La Barbacane. Również oficjalne uroczystości, na których przywitano naszą delegację ze wszystkimi honorami były niezwykłym przeżyciem.

Podczas pobytu we Francji nie mogło zabraknąć zwiedzania Paryża. Młodzież zobaczyła m.in. Wieżę Eiffla, z której podziwiano panoramę stolicy Francji, Łuk Triumfalny, Ogród Botaniczny Jardin des Tuileries oraz Pola Elizejskie. Zwiedzono także pałac wersalski.

11 listopada nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach patriotycznych, zwanych we Francji Dniem Pamięci. Podczas obchodów oddaje się hołdy walczącym w I Wojnie Światowej i świętuje jej zakończenie.

Jeden dzień pobytu gimnazjaliści spędzili w College Francois Rabelais, gdzie uczyli się wspólnie z francuskimi rówieśnikami.

Wyjazd do Francji był dla młodzieży dużym przeżyciem i wszyscy są zgodni, że chętnie pojadą tam ponownie. Nowo zawiązane znajomości z młodzieżą francuską nie skończyły się z chwilą wyjazdu i już planowane są kolejne spotkania, tym razem u nas w Szydłowcu.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Rozgrywki sportowe - grali w kosza i tenisa

3 sierpnia odbył się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Szydłowca. W turnieju zwyciężył...

Więcej...
Na kortach o puchar Burmistrza

Zapraszamy do udziału w rywalizacji sportowej. 3 sierpnia (sobota) od godz. 9.00 na kortach przy...

Więcej...
IX TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OSP O PUCHAR BURMISTRZA

W niedzielę 07.07.2019 r. na Orliku w Majdowie odbył się IX Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych...

Więcej...

Edukacja

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU SZKOŁY

"Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą...

Więcej...
obchody w Wysokiej Uroczystości rocznicowe w Wysokiej

28 maja br., w 75 rocznicę wydarzeń w Wysokiej koło Szydłowca odbyły się uroczystości rocznicowe...

Więcej...
Wędrówki regionalneWędrówki Regionalne po Ziemi Szydłowieckiej – ostatnia odsłona…

15 maja br. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi...

Więcej...
dzień matemtykiDzień matematyki w PSP w Sadku

Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki....

Więcej...

Kultura

Festiwal muzyki disco- polo

14 lipca na stadionie Szydłowianki Szydłowiec odbył się 8 Pomidzi Hit Festiwal. Zabawa trwała do...

Więcej...
Rock Beer Fest

Sezon imprez plenerowych w Szydłowcu w tym roku jest wyjątkowo obfity. Mocno rockowy wieczór...

Więcej...
Radomskie Stowarzyszenie Pokoleń na zamku w Szydłowcu

16 czerwca w sali kominkowej szydłowieckiego zamku spotkali się na tradycyjnym, corocznym...

Więcej...
Festiwal Rock Beer Fest

30 czerwca br. nad zalewem w Szydłowcu, pod patronatem Burmistrza Szydłowca odbędzie się...

Więcej...