Królewskie przyjęcie – tak wspominają szydłowieccy seniorzy z zespołu „Senioritas Malinki” sposób, w jaki gościli ich mieszkańcy francuskiego miasta Beynes, z którym dwa lata temu Szydłowiec nawiązał współpracę w ramach programu miast partnerskich. Śpiewający zespół wraz z przedstawicielami Urzędu gościli w Beynes od 28 czerwca do 4 lipca.

Polskich gości powitali w Beynes przedstawiciele władz miasta; burmistrz z zastępcą, członkowie rady miejskiej i mieszkańcy, w których domach gościli nasi seniorzy. Panie Evelyne Lafforgue i Annie Stender ze stowarzyszenia Beynes Histoire et Patrimoine oprowadziły grupę po zabytkach Beynes i przybliżyły historię francuskiego miasteczka. Malinki wystąpiły z koncertem dla mieszkańców Beynes z polskimi popularnymi piosenkami, jakie mają w swoim repertuarze, a słuchacze nagrodzili polskich gości owacją na stojąco, śpiewając na zakończenie wspólnie.

Szydłowieccy seniorzy zwiedzili malownicze okolice Beynes i wzięli udział festiwalu Touches de Jazz; jednej z większych i najbardziej znanych imprez tego rodzaju we Francji, gromadzącej kilka tysięcy fanów jazzu.

Częścią programu było także zwiedzanie Paryża. Goście obejrzeli najpiękniejsze zabytki, odbywając wycieczkę po Sekwanie. Zwiedzili zespół pałacowy w Wersalu, kościoły i muzea.

Serdeczne przyjęcie, z jakim spotkali się nasi seniorzy, wieczory spędzone we francuskich rodzinach, długie rozmowy z gospodarzami, wspólne oglądanie meczu polskich piłkarzy na rozgrywkach Euro 2016, wycieczki po okolicy, śpiewanie i biesiadowanie sprawiły, że nawiązane przyjaźnie na pewno zaowocują odwiedzinami mieszkańców Beynes w Szydłowcu. Tym bardziej, że to nie pierwszy kontakt mieszkańców Szydłowca i Beynes. W październiku ubiegłego roku w Beynes gościła grupa polskiej młodzieży, a wiosną przyjmowaliśmy w Szydłowcu młodych ludzi z Francji. Komitet do spraw Miast Bliźniaczych z Beynes wspólnie z Wydziałem Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego planują już następne spotkania dla różnych grup naszych mieszkańców.

Wizyta szydłowieckich seniorów w Beynes była ogromną atrakcją dla naszych emerytów. Partnerstwo naszych miast to wspaniała okazja do wzajemnego poznania przez Polaków i Francuzów, swoich zwyczajów, kultur i uświadomienia sobie, jak mało dzieli, a jak wiele łączy mieszkańców oddalonych od siebie krajów Europy.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Strzał w dziesiątkę na Turnieju Karate

Aż 10 medali w tym 4 złote, 1 srebrny i 5 brązowych zdobyli zawodnicy Akademii Karate Szydłowiec...

Więcej...
"RANDORI CUP" z udziałem "MUSHIN" Honbu Dojo

30 listopada 2019 roku reprezentacja Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo...

Więcej...
Prestige Karate CUP 2019

19 października 2019 roku reprezentacja Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo...

Więcej...
Międzynarodowy Turniej Shinkyokushinkai

Trzynastu zawodników z Akademii Karate Szydłowiec reprezentowało nasze miasto w V...

Więcej...

Edukacja

„Projekt edukacyjny „Nasze miasto – Nasza Ojczyzna”

20.11.2019 uczniowie klas 2 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu...

Więcej...
Przedszkolaki po pasowaniu

„Pasowanie na Przedszkolaka” to jedna z najważniejszych uroczystości  w Przedszkolu Samorządowym...

Więcej...
„Szkoła Pamięta”

W Sadku są takie miejsca, o których trzeba pamiętać, wiedzą o tym pracownicy i uczniowie...

Więcej...
Uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 24 października br. podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej...

Więcej...

Kultura

koncert w Muzeum „W krajobrazie tradycji – DŹWIĘKAMI WOKÓŁ STRYJEŃSKIEJ”

Wieczór 17 października br. w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów rozbłysnął feerią muzycznych...

Więcej...
Komunikat!

Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu jest w trakcie opracowywania...

Więcej...
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych laureatem "Wierzby"

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobywcą dwóch pierwszych nagród w konkursie...

Więcej...
XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY

XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY organizowany przez...

Więcej...