7 i 8 września br. w Szydłowcu uczciliśmy pamięć bohaterskich żołnierzy walczących przed 77 laty w bitwie pod Barakiem. W dwudniowych obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Komendant Główny Straży Granicznej ppłk SG Marek Łapiński.


Obchody upamiętniające walczących o wolność rozpoczęły się na Rynku Wielkim musztrą paradną w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie w szydłowieckiej farze odprawiono mszę św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się na cmentarz parafialny, gdzie nad mogiłami walczących w 1939 roku żołnierzy wzięli udział w Apelu Poległych. Uroczystość poprowadziła Dyrektor ZS im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu Maria Michajłow. Ks. dziekan Adam Radzimirski i ks. ppłk SG Ryszard Preuss przewodzili modlitwie w intencji ofiar. Przy zapalonych pochodniach i dźwiękach werbla cześć poległym oddali przedstawiciele Nadwiślańskiego Oddziału SG, poseł na Sejm RP Leszek Ruszczyk, samorządowcy gminy i powiatu, delegacje organizacji i instytucji.

8 września rocznicowe uroczystości odbyły się w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Spotkanie rozpoczęto oficjalnymi przemówieniami, w których podkreślano jak ważne jest, aby zachować pamięć o polskich żołnierzach i godnie ich czcić. Delegacje złożyły biało czerwone kwiaty pod pomnikiem „Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza – Obrońcom Polskich Granic 1924 – 1939” w którym leżą również artefakty z bitwy pod Barakiem 1939 r. oraz przekazana przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych ziemia z pól bitewnych i mogił żołnierzy KOP, m.in. z Katynia, Miednoje, Góry Strękowej, Tynne, Wilna, Zadnieszówki, Ołtarzewa, Osowa k/Wytyczna, Bykowni, Pilaszkowa.
W tych podniosłych okolicznościach Zofia Liszka – prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, wręczyła związkowe odznaki za zasługi w krzewieniu patriotyzmu dla Danuty Gnat – dyrektorki z PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu i nauczyciela z tej szkoły Rafała Araka. Odbyło się również ślubowanie uczniów klas pierwszych ZS im. KOP, a na zakończenie Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej wykonała wiązankę utworów muzycznych.

Organizatorami byli: Powiat Szydłowiecki, Gmina Szydłowiec, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu i Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek.

7 i 8 września 1939 roku oddziały rezerwowej 36 Dywizji Piechoty, złożonej z żołnierzy 163 pułku piechoty z Brygady „Podole” Korpusu Ochrony Pogranicza, 165 pułku piechoty i batalion żołnierzy z rozbitej 7 Dywizji Piechoty i 7 Pułku Artylerii Lekkiej zaatakowały ciągnące w kierunku Iłży zgrupowanie 1 Dywizji Lekkiej Wermachtu. Starcia oddziałów polskich z niemieckimi były krwawe – Polacy rozgromili niemiecki zagon pancerny, zniszczyli 52 samochody pancerne i 7 czołgów, zabijając 232 żołnierzy niemieckich. W dwudniowych walkach poległo 124 polskich żołnierzy, pochowani są na szydłowieckim cmentarzu parafialnym.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Prestige Karate CUP 2019

19 października 2019 roku reprezentacja Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo...

Więcej...
Międzynarodowy Turniej Shinkyokushinkai

Trzynastu zawodników z Akademii Karate Szydłowiec reprezentowało nasze miasto w V...

Więcej...
Rozgrywki sportowe - grali w kosza i tenisa

3 sierpnia odbył się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Szydłowca. W turnieju zwyciężył...

Więcej...
Na kortach o puchar Burmistrza

Zapraszamy do udziału w rywalizacji sportowej. 3 sierpnia (sobota) od godz. 9.00 na kortach przy...

Więcej...

Edukacja

School and family - ERASMUS+

Dyrektor oraz grono pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w...

Więcej...
Od września ruszy Akademia Wiedzy

Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego mamy dobre wiadomości dla uczniów...

Więcej...
Gdzie radosna zabawa to codzienność

Od września 2019 roku Miejski Zespół Żłobków w Szydłowcu czeka na kolejne dzielne dzieciaczki....

Więcej...
Przed nowym rokiem szkolnym

Wakacje to czas, kiedy w murach szkolnych uczniowski gwar zastępują odgłosy prac remontowych....

Więcej...

Kultura

Komunikat!

Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu jest w trakcie opracowywania...

Więcej...
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych laureatem "Wierzby"

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobywcą dwóch pierwszych nagród w konkursie...

Więcej...
XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY

XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY organizowany przez...

Więcej...
Kultura Łączy Pokolenia

Takich sierpniowych dni w Szydłowcu jeszcze nie było. Przez cały weekend 23-25 sierpnia, na...

Więcej...