Tradycją mieszkańców gminy Szydłowiec stało się wspólne obchodzenie święta plonów pod nazwą „Szydłowieckie Wieńcowanie.” W tym roku dożynki odbyły się 18 września w sołectwie Sadek. Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnili Pani Danuta Dyzner i Pan Bolesław Limanin.

Gminne święto plonów było okazją, aby w sposób szczególny podziękować naszym rolnikom oraz okazać wdzięczność Bogu za tegoroczne plony.

Korowód dożynkowy: delegacje z wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe i zaproszeni goście, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą przeszedł do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Sadku. W miejscowej świątyni została odprawiona uroczysta suma, w której aktywnie uczestniczyli mieszkańcy składając na ołtarzu dary z tegorocznych zbiorów.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Szydłowca. Mszę koncelebrowali: proboszcz parafii w Sadku ks. Zenon Ociesa i duszpasterz z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu, ks. Norbert Skawiński. Okolicznościową homilię wygłosił ks. kan. Zygmunt Wnukowski - dyrektor Teatru Sakralno – Dramatycznego z Janowa Lubelskiego, który podkreślał jak ważna jest praca rolników, ich trud i miłość do ziemi. Mówił również o konieczności szacunku dla ludzi i ich pracy oraz wdzięczności Bogu za płody rolne. Kazanie zakończył recytacją utworu Jana Kochanowskiego pt. „Zgoda”:

„A naprzód starajcie się o społecznej zgodzie:
W tej ci samej nadzieja, że się przy swobodzie
Swej dawnej zostoicie i drogę najdziecie,
Jako w pierwszy porządek wszytko przywiedziecie”.

Po mszy uroczystości kontynuowane były na placu szkolnym, gdzie sołectwa: Sadek, Chustki, Wysoka, Wola Korzeniowa, Szydłówek II, Świerczek, Zdziechów i wspólnie Majdów, Łazy, Ciechostowice, zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. Nie mogło zabraknąć ceremonii dzielenia się chlebem. Starostowie wręczyli okazały bochen wypieczony z tegorocznych ziaren Burmistrzowi Szydłowca Arturowi Ludwowi. Burmistrz podziękował za ten wyjątkowy dar, który został podzielony wśród zgromadzonych na znak międzyludzkiej solidarności i życzliwości, z życzeniami, aby chleba nigdy i nikomu nie brakowało.

Burmistrz Artur Ludew i Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk skierowali do rolników wyrazy wdzięczności i uznania, a także życzyli zdrowia, siły i wytrwałości w niełatwej pracy oraz wszelkiej pomyślności.

Wyrażając szacunek i dziękując za trud pracy na gospodarstwach, rolnicy otrzymali wyróżnienia. Uhonorowani rolnicy: Piotr Jakubczyk z Ciechostowic, Krzysztof Derleta, Janusz Banaszczyk Łukasz Zawadzki, Grzegorz Suligowski z Chustek, Dorota i Tadeusz Kamienikowie, Dorota i Adam Kępczyńscy, Ewa i Waldemar Nowocieniowie z Jankowic, Emilia Nowak z Korzyc, Andrzej Kowalik, Bogumiła Kowalik z Krzcięcina, Zbigniew i Aneta Ślizakowie z Omięcina, Danuta Pyzara, Roman Markiewicz z Sadku, Marcin Sasal, Maciej Stefański z Szydłówka II, Waldemar i Teresa Mrozowscy, Wojciech Mrozowski, Jacek Stefański, Robert Mrozowski ze Świerczku, Krzysztof Gąska ze Świniowa, Tadeusz i Natalia Głuchowie, Stanisław Figarski z Wilczej Woli, Ryszard Buczek, Marek Cegliński z Woli Korzeniowej, Grażyna Berus, Krystyna Figarska z Wysocka, Wanda i Waldemar Różyccy, Anna i Marian Malmonowie, Iwona i Bogdan Woźniakowie z Zastronia, Jan Janka, Agnieszka Banaszczyk ze Zdziechowa. Ponadto państwo Dorota i Tadeusz Kamienikowie oraz Dorota i Adam Kępczyńscy zostali uhonorowani statuetkami „Zasłużony Rolnik”.

Rozstrzygnięto również konkurs na najokazalsze płody rolne. W komisji konkursowej pracowali: radna Rady Miejskiej Agnieszka Ślizak, sołtys Woli Korzeniowej Barbara Rogozińska i pracownik MODR w Warszawie Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu Urszula Sykuła. Kierując się kryteriami ocen zawartymi w regulaminie komisja nagrodziła:

  • w kategorii najcięższa dynia - panią Danutę Woźniak za dynię o wadze 33.9 kg,
  • w kategorii najmniejszy i największy kłos – pana Władysława Gawędę za kłosy o długości 17 cm i 2 cm,
  • w kategorii nietypowe warzywo – panią Krystynę Kowalik za tykwę.

Ponieważ święto plonów to również czas zabawy, nie mogło zabraknąć muzyki i artystycznych występów. Na dożynkowej scenie zaprezentowali się: uczniowie PSP z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Zdziechowianki ze Zdziechowa, Kumosie z Sadku, Sąsiadeczki z Chustek, Gawędowie z Wysokiej, Senioritas – Malinki z Szydłowca, Wolanki z Woli Lipienieckiej, Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Maxel. Na zakończenie święta plonów odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Dance Project.

Dożynki Gminne 2016 w Sadku odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Organizatorami Szydłowieckiego Wieńcowania byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, Sołectwo Sadek, Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”, MODR Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu. Organizację dożynek wsparła finansowo Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu”.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Rozgrywki sportowe - grali w kosza i tenisa

3 sierpnia odbył się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Szydłowca. W turnieju zwyciężył...

Więcej...
Na kortach o puchar Burmistrza

Zapraszamy do udziału w rywalizacji sportowej. 3 sierpnia (sobota) od godz. 9.00 na kortach przy...

Więcej...
IX TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OSP O PUCHAR BURMISTRZA

W niedzielę 07.07.2019 r. na Orliku w Majdowie odbył się IX Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych...

Więcej...

Edukacja

Od września ruszy Akademia Wiedzy

Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego mamy dobre wiadomości dla uczniów...

Więcej...
Gdzie radosna zabawa to codzienność

Od września 2019 roku Miejski Zespół Żłobków w Szydłowcu czeka na kolejne dzielne dzieciaczki....

Więcej...
Przed nowym rokiem szkolnym

Wakacje to czas, kiedy w murach szkolnych uczniowski gwar zastępują odgłosy prac remontowych....

Więcej...
UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU SZKOŁY

"Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą...

Więcej...

Kultura

XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY

XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY organizowany przez...

Więcej...
Kultura Łączy Pokolenia

Takich sierpniowych dni w Szydłowcu jeszcze nie było. Przez cały weekend 23-25 sierpnia, na...

Więcej...
Zapraszamy na dożynki

Szanowni Państwo!
Podobnie, jak w latach ubiegłych gmina Szydłowiec organizuje Dożynki Gminne....

Więcej...
Festiwal muzyki disco- polo

14 lipca na stadionie Szydłowianki Szydłowiec odbył się 8 Pomidzi Hit Festiwal. Zabawa trwała do...

Więcej...