W dniach 2 i 3 maja świętowaliśmy tegoroczne, XV Szydłowieckie Zygmunty, których organizatorami byli Urząd Miejski w Szydłowcu i Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek. Dni miasta odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

2 maja od samego rana na Rynku Wielkim trwał barwny kiermasz rękodzieła i twórczości ludowej połączony z odpustem parafialnym. Mieszkańcy i przybyli do miasta w tym dniu goście całymi rodzinami spacerowali wokół rynku, a z twarzy dzieci nie schodził uśmiech z powodu zakupionych na straganach odpustowych zabawek, a także tradycyjnej odpustowej waty cukrowej oraz obwarzanków.

O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta suma odpustowa, z udziałem księży z całego dekanatu szydłowieckiego, samorządowców miasta i powiatu szydłowieckiego, samorządowców z zaprzyjaźnionych miast Beynes (Francja) i Turdy (Rumunia), pocztów sztandarowych oraz licznie zgromadzonych parafian. Mszy, z uroczystą procesją wokół kościoła, przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Szczerek z diecezji sandomierskiej.

Po mszy świętej, odegraniem hejnału Szydłowca przez trębaczy z Miejskiej Orkiestry Dętej, oficjalnie rozpoczęliśmy tegoroczne świętowanie. XV Szydłowieckie Zygmunty otworzył Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który w swoim przemówieniu podkreślił, że Szydłowiec to piękne i wyjątkowe miasto, że nie ma takiego drugiego i że razem pracujemy nad tym, aby żyło nam się tu coraz lepiej, a turyści coraz chętniej nas odwiedzali. W uroczystym otwarciu uczestniczyły delegacje z miast partnerskich: francuskiego Beynes i rumuńskiej Turdy. Zarówno Burmistrz Beynes jak i Radny z Turdy wyrazili swoje zadowolenie z pobytu w Szydłowcu oraz ogromną sympatię do naszego miasta i mieszkańców. Goście otrzymali pamiątkowe statuetki z szydłowieckiego piaskowca.

Na scenie głos zabrali również: Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Agnieszka Górska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski oraz Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Jan Błoński. Tradycyjnie już, do wspólnego zdjęcia zaprosiliśmy Panów o imieniu Zygmunt, którym imieninowe życzenia złożyli Burmistrz Artur Ludew i Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk. Swoje imieniny na szydłowieckim rynku świętowali: Zygmunt Stefański, Zygmunt Matla, Zygmunt Karpeta, Zymunt Dulęba, Zygmunt Janka, Zygmunt Herka, Zygmunt Stępień, Zygmunt Sokołowski, Zygmunt Zawisza, Zygmunt Śliwa, Zygmunt Bilski, Zygmunt Majewski.

Uroczyste otwarcie obchodów dni miasta, było też okazją do wręczenia młodym ludziom z naszej gminy, certyfikatów ukończenia kursu przewodnika turystycznego po Szydłowcu. Będą oni już niebawem oprowadzać wycieczki i opowiadać turystom o tak licznych, pięknych zabytkach. Certyfikaty otrzymali: Wiktoria Kruk, Justyna Gruszczyńska, Patrycja Basiak, Mateusz Vesely, Aleksandra Cieloch, Jacek Jóźwik, Agnieszka Parszewska, Aleksandra Sztachera, Zuzanna Ślusarczyk, Jacek Barszcz, Wiktoria Nowocień, Julia Bialik, Natalia Gawor.

Po południu, z okazji Dnia Flagi na scenie pojawiły się zespoły: Zjednoczony Ursynów oraz Tadek – Tadeusz Polkowski, grające rap o zabarwieniu patriotycznym. Pierwszy dzień szydłowieckich Zygmuntów zakończył się koncertami zespołów: Black Radio oraz gwiazdą wieczoru - Poparzeni Kawą Trzy. Zespół znany z utworów m.in. „Byłaś dla mnie wszystkim”, „Okrutna, zła i podła”, czy „Kawałek do tańca” zgromadził na szydłowieckim rynku tłumy mieszkańców i gości z okolicznych miejscowości. Ludzie w rytm muzyki bawili się do późnych godzin nocnych. Po koncercie panowie z zespołu, w skład którego wchodzą: Roman Osica, Krzysztof Zasada, Marian Hilla, Wojciech Jagielski, Mariusz Gierszewski, Krzysztof Tomaszewski, Jacek Kret, pozowali do zdjęć i dawali autografy.
W trakcie trwania koncertów bardzo chętnie korzystano z darmowej fotobudki, gdzie wykonywano pamiątkowe zdjęcia z obchodów tegorocznych dni miasta.

W drugim dniu XV Szydłowieckich Zygmuntów od godz. 10.00 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyły się obchody upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, a tuż po nich uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego.

Z okazji 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji, od godziny 9.00 na boisku „Orlik 2012” odbywał się IX Szydłowiecki Turniej Piłki Nożnej, a o godz. 14.00 sprzed hotelu „Pod Dębem” wystartował IV Bieg Zygmuntów. Łącznie w rywalizacji wzięło udział 72 biegaczy, każdy otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal. W kategorii mężczyzn, jako pierwszy na metę dotarł Andrzej Starzyński z Klementowic, drugie miejsce zajął Łukasz Woźniak ze Strawczyna, natomiast trzecie miejsce wywalczył Rafał Lewocha z Jastrzębia. W kategorii kobiet pierwsze miejsce na podium zajęła Wioleta Jaśkowska z Mniowa, drugie - Anna Skrzypek z Szydłowca, natomiast trzecią kobietą na mecie była Sylwia Szymkiewicz. Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu Justyna Jezierska wręczyła zwycięzcom puchary oraz nagrody finansowe. W biegu wyróżniony został również najlepszy zawodnik z terenu gminy Szydłowiec – Tomasz Orman.

W trzeciomajowe popołudnie na zygmuntowej scenie zaprezentowały się uczennice Pracowni Muzycznej PIANO: Klaudia Pielas, Natalia Sitkowska, Sonia Łyżwa, Zuzia Nowakowska, Małgosia Sowińska, Wiktoria Witkowska, Julia Kosno, Ola Motyka, Wiktoria Bujnicka, Ola Wnuczek, Natalia Przygodzka, Karina Czarnota, Natalia Bielecka, Natalia Sokołowska, Kasia Bednarczyk.
Z układami tanecznymi wystąpiła Grupa Taneczna Dance Project oraz Formacja Mini flash 2. Szydłowiecka publiczność miała również okazję wysłuchać recitalu Anny Bębenek, a na zakończenie koncertu zaśpiewał Darek Bernatek.

Zabawę dla najmłodszych, zapewniły w tym dniu darmowe, dmuchane zjeżdżalnie i zamki. Cieszyły się one bardzo dużą popularnością wśród dzieci, które z chęcią z nich korzystały do późnych godzin popołudniowych.
Jak widać, mimo niezbyt wysokich temperatur na dworze, XV Szydłowieckie Zygmunty były udane, zapewniły wiele atrakcji dla mieszkańców i gości w każdym wieku.|

Sponsorami Szydłowieckich Zygmuntów byli: firma Trend Group, Ciepłownia Miejska Sp. z o. o. w Szydłowcu, Manor House SPA Pałac Odrowążów, siłownia Hangar Pm, Południowo Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku Oddział Szydłowiec, Platinium Fitness, restauracja Cafe & Restaurant Zamek, Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Centrum Rozrywki MK Bowling, Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Szydłowcu. Patronat medialny objęli: Telewizja Radom - ZEBRRA.TV, portal Nasz Szydłowiec, RADOM news.pl, Radio Rekord FM, Radomska Grupa Mediowa, Tygodnik 7 dni, Tygodnik Szydłowiecki, Echo Dnia, portal cozadzień.pl, Portal Szydłowiecki, Radomled.pl.

Płatności bezgotówkowe

Sport

V Bieg ZygmuntówV Bieg Zygmuntów

Pierwsze informacje dla miłośników biegowej rywalizacji. Organizowany w Szydłowcu od 2014 roku...

Więcej...
Zimowy sukces młodzieży Szydłowianki

W dniach 30 XI 2017r. – 3 XII 2017r. młodzieżowa drużyna Szydłowianki wzięła udział w...

Więcej...
Akukaracza znów najlepsza w mikołajkowym turnieju!

2 grudnia na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Szydłowcu odbył się...

Więcej...
Turniej Karate o Puchar z ŻeliwaSrebro i brąz karateków

22 października 2017 roku, w Końskich, odbył się Turniej Karate o Puchar z Żeliwa, zorganizowany...

Więcej...

Edukacja

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

1 lutego br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku było głośno i...

Więcej...
Rekrutacja do szkół i przedszkoliREKRUTACJA DO PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

Od 1 do 23 marca 2018r. będą przyjmowane wnioski o przyjęcie dziecka do publicznych przedszkoli...

Więcej...
Sukces w konkursie historycznym

10 stycznia 2018 roku odbył się w Radomiu etap rejonowy XXIII Ogólnopolskiego Konkursu...

Więcej...
Konkurs Plastyczny "Bezpiecznie na wsi mamy"

Już po raz ósmy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza Ogólnopolski Konkurs...

Więcej...

Kultura

„Grube ryby” w szydłowieckim zamku

Na pożegnanie karnawału Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek i Grupa Teatralna Zamczysko...

Więcej...
Recital Natalii Bieleckiej

W ubiegły piątek 2 lutego w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek rozbrzmiały najpiękniejsze...

Więcej...
Kolorowo na ludowo

W dniu 06.11.2017 r. została podpisana umowa powierzenia grantu między Stowarzyszeniem Lokalna...

Więcej...
Komedia w trzech aktach

Na pożegnanie karnawału Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek i Grupa Teatralna Zamczysko...

Więcej...