28 czerwca członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, sympatycy Stowarzyszenia i młodzież działająca w Grupie Teatralnej Zamczysko o godzinie 7 rano wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Realizacja tego wyjazdu stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu władz miejskich i powiatowych Szydłowca.

 

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sztuki i Techniki Japonii „Manggha”. Ten niezwykły pod względem architektonicznym budynek z dachem nawiązującym swym kształtem do wiślanej fali, łączący cechy charakterystyczne dla budownictwa japońskiego i polskiego, zaprojektował i bezinteresownie przekazał Krakowowi znany japoński architekt Arata Isozaki. Pomysłodawcą i współfundatorem stworzenia muzeum byli Andrzej Wajda i jego żona Krystyna Zachwatowicz. Wajda przekazał na ten cel całą nagrodę filmową Kioto, którą otrzymał w 1987 roku. Wsparli finansowo projekt przyjaciele Andrzeja Wajdy i jego żony, władze Krakowa, Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii, rząd Japonii i para cesarska, która w czasie pobytu w muzeum ofiarowała sprzęt audiowizualny. Zaczątkiem zbiorów muzealnych stało się 6500 eksponatów ofiarowanych w 1920 roku Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Feliksa Jasieńskiego krytyka, pisarza i kolekcjonera. Muzeum tętni życiem. Oprócz prezentacji stale powiększającej się ilości eksponatów odbywa się tu nauka języka japońskiego, szuka układania kwiatów i parzenia herbaty.
Teatr Miejski imienia Juliusza Słowackiego zawiesił swoją działalność artystyczną na czas remontu. Dzięki temu uczestnicy wycieczki mogli podziwiać nie tylko zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego zbudowany w latach 1891 1893 piękny, w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku gmach, ale i jego wnętrze. O historii teatru, ludziach, którzy tu bywali, opowiedzieli przewodnik i dyrektor teatru. Była tu również rzadka okazja do zobaczenia z biska słynnej namalowanej przez Henryka Siemiradzkiego w 1894 roku kurtyny przedstawiającej alegoryczne postacie między innymi tragedii i komedii. W tym teatrze zawsze występowali znakomici aktorzy, między innymi żyjący prawie sto lat i do końca swego życia występujący na scenie Ludwik Solski. Zachowała się jego garderoba i liczne autografy wielkich znanych artystów zamieszczone na jej ścianach.
Oczywiście odbyło się zwiedzanie Wawelu, Rynku Krakowskiego z Sukiennicami, Kościołem Mariackim, robienie pamiątkowych zdjęć. Ostatnim punktem programu była wizyta w teatrze Małopolski Ogród Sztuki. Tutaj aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprezentowali sztukę Yasminy Rezy „Bóg mordu”. Sztuka z gatunku czarnej komedii otrzymała w ubiegłym roku nagrodę Laurenca Oliviera.
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca i uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują władzom powiatowym i miejskim za dofinansowanie, a tym samym umożliwienie zorganizowania tej wycieczki.

Płatności bezgotówkowe

Sport

medale dla zaowdników SKKK MUSHINZłoto i brąz dla zawodników SKKK MUSHIN

W ubiegłą niedzielę, 14 października dwoje zawodników z szydłowieckiego klubu Karate Kyokushin...

Więcej...
VIII TURNIEJ Ochotniczych Straży Pożarnych

1 września 2018 r. druhowie z gminnych jednostek OSP stanęli do rywalizacji sportowej na...

Więcej...
Młodzi karatecy uczyli się bawiąc

25 osób z organizacji Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo Szydłowiec,...

Więcej...
XXIX Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku

24 czerwca po raz XXIX odbył się Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku. Wydarzenie zgromadziło...

Więcej...

Edukacja

Pieniądze dla PSP nr 1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego otrzymała...

Więcej...
Prezenty dla PSP w Sadku

Sportowe wsparcie dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku. Placówka...

Więcej...
IMIENINY TĘCZOWEGO MISIA

28 listopada, w czwartkowe przedpołudnie dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Szydłowcu...

Więcej...
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w tym roku 12 października. Uroczystości...

Więcej...

Kultura

W Szydłowcu zabrzmiały hity salsy

26 października w szydłowieckim zamku odbył się koncert zespołu El Salsero z saksofonistą Luisem...

Więcej...
XVI Szydłowieckie Dożynki w Zdziechowie

Tradycją mieszkańców gminy Szydłowiec stało się wspólne obchodzenie święta plonów. Tegoroczne...

Więcej...
Zapraszamy na uroczystości

Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Koła w...

Więcej...
Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej

15 sierpnia na dziedzińcu zamkowym miał miejsce uroczysty koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod...

Więcej...