28 czerwca członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, sympatycy Stowarzyszenia i młodzież działająca w Grupie Teatralnej Zamczysko o godzinie 7 rano wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Realizacja tego wyjazdu stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu władz miejskich i powiatowych Szydłowca.

 

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sztuki i Techniki Japonii „Manggha”. Ten niezwykły pod względem architektonicznym budynek z dachem nawiązującym swym kształtem do wiślanej fali, łączący cechy charakterystyczne dla budownictwa japońskiego i polskiego, zaprojektował i bezinteresownie przekazał Krakowowi znany japoński architekt Arata Isozaki. Pomysłodawcą i współfundatorem stworzenia muzeum byli Andrzej Wajda i jego żona Krystyna Zachwatowicz. Wajda przekazał na ten cel całą nagrodę filmową Kioto, którą otrzymał w 1987 roku. Wsparli finansowo projekt przyjaciele Andrzeja Wajdy i jego żony, władze Krakowa, Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii, rząd Japonii i para cesarska, która w czasie pobytu w muzeum ofiarowała sprzęt audiowizualny. Zaczątkiem zbiorów muzealnych stało się 6500 eksponatów ofiarowanych w 1920 roku Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Feliksa Jasieńskiego krytyka, pisarza i kolekcjonera. Muzeum tętni życiem. Oprócz prezentacji stale powiększającej się ilości eksponatów odbywa się tu nauka języka japońskiego, szuka układania kwiatów i parzenia herbaty.
Teatr Miejski imienia Juliusza Słowackiego zawiesił swoją działalność artystyczną na czas remontu. Dzięki temu uczestnicy wycieczki mogli podziwiać nie tylko zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego zbudowany w latach 1891 1893 piękny, w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku gmach, ale i jego wnętrze. O historii teatru, ludziach, którzy tu bywali, opowiedzieli przewodnik i dyrektor teatru. Była tu również rzadka okazja do zobaczenia z biska słynnej namalowanej przez Henryka Siemiradzkiego w 1894 roku kurtyny przedstawiającej alegoryczne postacie między innymi tragedii i komedii. W tym teatrze zawsze występowali znakomici aktorzy, między innymi żyjący prawie sto lat i do końca swego życia występujący na scenie Ludwik Solski. Zachowała się jego garderoba i liczne autografy wielkich znanych artystów zamieszczone na jej ścianach.
Oczywiście odbyło się zwiedzanie Wawelu, Rynku Krakowskiego z Sukiennicami, Kościołem Mariackim, robienie pamiątkowych zdjęć. Ostatnim punktem programu była wizyta w teatrze Małopolski Ogród Sztuki. Tutaj aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprezentowali sztukę Yasminy Rezy „Bóg mordu”. Sztuka z gatunku czarnej komedii otrzymała w ubiegłym roku nagrodę Laurenca Oliviera.
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca i uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują władzom powiatowym i miejskim za dofinansowanie, a tym samym umożliwienie zorganizowania tej wycieczki.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Młodzi karatecy uczyli się bawiąc

25 osób z organizacji Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo Szydłowiec,...

Więcej...
XXIX Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku

24 czerwca po raz XXIX odbył się Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku. Wydarzenie zgromadziło...

Więcej...
5 medali z Heros Cup 2018

Nasi zawodnicy karate wiedzą jak zdobywa się medale. 10 czerwca br. reprezentacja Kyokushin...

Więcej...
Sukces naszych na Turnieju Karate

2 czerwca 2018 r. w hali sportowej przy ulicy Żytniej w Kielcach odbyła się kolejna edycja...

Więcej...

Edukacja

Interaktywne tablice dla szkół

Gmina Szydłowiec pozyskała wsparcie finansowe z „Rządowego Programu Rozwijania Szkolnej...

Więcej...
Laureatki konkursu plastycznego

Patrycja Głowacka z klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku,...

Więcej...
„Mali Odkrywcy” z wyróżnieniem

10 maja 2018 r. w piękny słoneczny dzień odbył się I Integracyjny Przegląd Piosenki Ludowej pod...

Więcej...
Nauczyciele wystawili „Kota w butach”

Wspaniała scenografia, pomysłowe kostiumy, świetne kreacje aktorskie, a do tego wpadające w ucho...

Więcej...

Kultura

Hit Festiwal zgromadził tłumy

W niedzielę, 15 lipca na stadionie „Szydłowianki” odbył się „7 Pomidzi Hit Festiwal”. To...

Więcej...
Azyl P. w 100-lecie niepodległości

Sobotniego wieczoru w Szydłowcu królował rock, a to za sprawą koncertu zespołu Azyl P., jaki 14...

Więcej...
„SURREALIZM” - obejrzyj wystawę

5 lipca w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda...

Więcej...
DANCE PARTY

W piątkowy wieczór 6 lipca odbyło się huczne powitanie wakacji, a to wszystko za sprawą DANCE...

Więcej...