22 lipca po wielu latach szydłowiecki zalew znów tętnił życiem. Było sportowo i muzycznie za sprawą wydarzeń zorganizowanych przez Urząd Miejski, aby uroczyście zwieńczyć zakończenie I etapu modernizacji szydłowieckiego zbiornika.
Zalew jest ważnym miejscem dla mieszkańców Szydłowca i okolic, o niebagatelnym znaczeniu turystycznym.

Tafla wody widoczna z ratuszowej wieży budzi zaciekawienie odwiedzających nasze miasto i skutecznie zachęca do spacerów w jego okolicę.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy miejsce to zmieniło się wielowymiarowo.
Prace przy modernizacji szydłowieckiego zalewu rozpoczęły się w maju 2017r. Wykonana została modernizacja jazu i zapory ziemnej zbiornika. Zadanie to było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Akwen oczyszczono i odmulono, umocniono także jego linię brzegową.
Teren wokół zbiornika został zagospodarowany. Z zadowoleniem obserwowaliśmy jak zmieniał się z dnia na dzień. Została tam wykonana pielęgnacja zieleni, wytyczono nowe trawniki oraz rabaty kwiatowe. Wybudowano altany, alejki spacerowe z piaskowca i boiska do piłki plażowej. Zamontowano nowe ławki i urządzenia do zabawy dla dzieci.
Pozytywne zmiany nad zalewem to efekt projektu pn. „Poprawa środowiska miejskiego poprzez modernizację terenów zieleni nad zalewem w Szydłowcu”, w ramach działania 2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który jest obecnie realizowany przez Gminę Szydłowiec. Umowa o dofinansowanie tego zadania została podpisana 7 kwietnia 2017 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie.
Zalew napełnił się wodą. Wybudowano także drewniany pomost – zadanie to zostało dofinansowane w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018.”

Szydłowiec ma więc z czego się cieszyć i ma co świętować. Wspólna niedziela nad zalewem rozpoczęła się od turniejów siatkówki plażowej oraz tenisa ziemnego. Zawodnicy rywalizowali ze sobą blisko 8 godzin, co było nie lada wyzwaniem przy tak gorącej letniej atmosferze. Pierwsze miejsce w turnieju tenisa O Puchar Burmistrza Szydłowca zdobył Piotr Lachowicz, drugie Ireneusz Strzelec, trzecie Filip Walczak. W siatkówce plażowej pierwsze miejsce wywalczyła para Jakub Michalski i Maciej Wanat, drugie Piotr Lachowicz i Adrian Kościów, trzecie Karol Różalski i Paweł Podsiadły.

Parę minut po godz. 15, rozpoczęła się część oficjalna. Na scenie powitaliśmy samorządowców z gminy, powiatu i województwa. Wśród przybyłych byli m.in. : Leszek Ruszczyk – poseł na Sejm RP, Rafał Rajkowski – członek zarządu Województwa Mazowieckiego i Zbigniew Gołąbek – radny sejmiku, Krystyna Orzechowska - opiekun projektu z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Jan Błoński – prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Włodzimierz Górlicki - Starosta Szydłowiecki oraz radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Szydłowcu, a także wójtowie sąsiednich gmin. Wszyscy gratulowali samorządowi Szydłowca realizacji tak dużej inwestycji i życzyli kolejnych sukcesów. Burmistrz Artur Ludew w swoim wystąpieniu podkreślił, że zmiany nad szydłowieckim zalewem to efekt pracy wielu osób oraz przychylności ze strony instytucji przyznających dotacje. Podziękował za wsparcie i za pracę oraz zapowiedział kolejne etapy prac planowanych nad zalewem. W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć wśród zgromadzonych duchownego. Ksiądz Norbert Skawiński poprowadził modlitwę i pobłogosławił zbiornik, po czym nastąpiło symbolicznie przecięcie wstęgi.

Następnie przyszedł czas na wspólne rodzinne świętowanie przy muzyce. W muzyczny nastrój wprowadził Dariusz Bernatek, który dziękując za zaproszenie na wstęp w Szydłowcu zaakcentował również swoją radość z faktu, że nad szydłowiecki zalew powróciło życie. Swoje autorskie utwory oraz covery muzyki rockowej wykonał znany i lubiany Tomasz Kraska. Klimat zmienił duet MODEL MT & Modelinka, którzy zabawili publiczność znanymi utworami disco-polo. Następnie na scenie pojawiła się kielecka grupa "HOOK", która zaserwowała nieco ostrzejsze rockowe brzmienia. Koncertowy wieczór zakończył się występem zespołu KoliBEER, który w swoim repertuarze ma m.in. znane folkowe utwory. Mieszkańcy do późnych godzin wieczornych tańczyli pod sceną przy muzyce zespołu.
Organizatorzy zapewnili także liczne atrakcje dla najmłodszych, było malowanie twarzy, zjeżdżalnie pneumatyczne i pokazy sztuki cyrkowej.
To słoneczne niedzielne popołudnie było również okazją do przeprowadzenia akcji dobroczynnej, jaką była zbiórka pieniędzy na kosztowną operację dla Mateusza Dobrasiewicza z Gminy Orońsko. Wolontariuszami akcji była Młodzieżowa Rada Miejska.

 

Płatności bezgotówkowe

Sport

Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i Mężczyzn o Puchar Burmistrza Szydłowca

Tradycyjnie na przełomie lutego i marca odbywa się w Szydłowcu cykliczne Święto Piłki Siatkowej,...

Więcej...
XIV Akademia Zimowa Karate Kyokushin Matsushima

Po raz czternasty podczas tegorocznych ferii zimowych Organizacja Kyokushin Karate Matsushima...

Więcej...
XV Mistrzostwa Sadku w tenisie stołowym

29 stycznia 2019r. odbyły się kolejne, już piętnaste Otwarte Mistrzostwa Sadku w tenisie...

Więcej...
Grali o Puchar Burmistrza

W ramach 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szydłowcu w dniu 13 stycznia odbył...

Więcej...

Edukacja

Za wybitne wyniki w nauce

Zdolnych uczniów w gminie Szydłowiec nie brakuje, mamy więc powody do dumy i zadowolenia.
22...

Więcej...
Oficjalne otwarcie Żłobka Miejskiego nr 2

Gmina Szydłowiec sfinalizowała kolejną ważną inwestycję, która będzie służyła najmłodszym...

Więcej...
Pieniądze dla PSP nr 1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego otrzymała...

Więcej...
Prezenty dla PSP w Sadku

Sportowe wsparcie dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku. Placówka...

Więcej...

Kultura

W Szydłowcu zabrzmiały hity salsy

26 października w szydłowieckim zamku odbył się koncert zespołu El Salsero z saksofonistą Luisem...

Więcej...
XVI Szydłowieckie Dożynki w Zdziechowie

Tradycją mieszkańców gminy Szydłowiec stało się wspólne obchodzenie święta plonów. Tegoroczne...

Więcej...
Zapraszamy na uroczystości

Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Koła w...

Więcej...
Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej

15 sierpnia na dziedzińcu zamkowym miał miejsce uroczysty koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod...

Więcej...