22 lipca po wielu latach szydłowiecki zalew znów tętnił życiem. Było sportowo i muzycznie za sprawą wydarzeń zorganizowanych przez Urząd Miejski, aby uroczyście zwieńczyć zakończenie I etapu modernizacji szydłowieckiego zbiornika.
Zalew jest ważnym miejscem dla mieszkańców Szydłowca i okolic, o niebagatelnym znaczeniu turystycznym.

Tafla wody widoczna z ratuszowej wieży budzi zaciekawienie odwiedzających nasze miasto i skutecznie zachęca do spacerów w jego okolicę.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy miejsce to zmieniło się wielowymiarowo.
Prace przy modernizacji szydłowieckiego zalewu rozpoczęły się w maju 2017r. Wykonana została modernizacja jazu i zapory ziemnej zbiornika. Zadanie to było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Akwen oczyszczono i odmulono, umocniono także jego linię brzegową.
Teren wokół zbiornika został zagospodarowany. Z zadowoleniem obserwowaliśmy jak zmieniał się z dnia na dzień. Została tam wykonana pielęgnacja zieleni, wytyczono nowe trawniki oraz rabaty kwiatowe. Wybudowano altany, alejki spacerowe z piaskowca i boiska do piłki plażowej. Zamontowano nowe ławki i urządzenia do zabawy dla dzieci.
Pozytywne zmiany nad zalewem to efekt projektu pn. „Poprawa środowiska miejskiego poprzez modernizację terenów zieleni nad zalewem w Szydłowcu”, w ramach działania 2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który jest obecnie realizowany przez Gminę Szydłowiec. Umowa o dofinansowanie tego zadania została podpisana 7 kwietnia 2017 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie.
Zalew napełnił się wodą. Wybudowano także drewniany pomost – zadanie to zostało dofinansowane w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018.”

Szydłowiec ma więc z czego się cieszyć i ma co świętować. Wspólna niedziela nad zalewem rozpoczęła się od turniejów siatkówki plażowej oraz tenisa ziemnego. Zawodnicy rywalizowali ze sobą blisko 8 godzin, co było nie lada wyzwaniem przy tak gorącej letniej atmosferze. Pierwsze miejsce w turnieju tenisa O Puchar Burmistrza Szydłowca zdobył Piotr Lachowicz, drugie Ireneusz Strzelec, trzecie Filip Walczak. W siatkówce plażowej pierwsze miejsce wywalczyła para Jakub Michalski i Maciej Wanat, drugie Piotr Lachowicz i Adrian Kościów, trzecie Karol Różalski i Paweł Podsiadły.

Parę minut po godz. 15, rozpoczęła się część oficjalna. Na scenie powitaliśmy samorządowców z gminy, powiatu i województwa. Wśród przybyłych byli m.in. : Leszek Ruszczyk – poseł na Sejm RP, Rafał Rajkowski – członek zarządu Województwa Mazowieckiego i Zbigniew Gołąbek – radny sejmiku, Krystyna Orzechowska - opiekun projektu z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Jan Błoński – prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Włodzimierz Górlicki - Starosta Szydłowiecki oraz radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Szydłowcu, a także wójtowie sąsiednich gmin. Wszyscy gratulowali samorządowi Szydłowca realizacji tak dużej inwestycji i życzyli kolejnych sukcesów. Burmistrz Artur Ludew w swoim wystąpieniu podkreślił, że zmiany nad szydłowieckim zalewem to efekt pracy wielu osób oraz przychylności ze strony instytucji przyznających dotacje. Podziękował za wsparcie i za pracę oraz zapowiedział kolejne etapy prac planowanych nad zalewem. W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć wśród zgromadzonych duchownego. Ksiądz Norbert Skawiński poprowadził modlitwę i pobłogosławił zbiornik, po czym nastąpiło symbolicznie przecięcie wstęgi.

Następnie przyszedł czas na wspólne rodzinne świętowanie przy muzyce. W muzyczny nastrój wprowadził Dariusz Bernatek, który dziękując za zaproszenie na wstęp w Szydłowcu zaakcentował również swoją radość z faktu, że nad szydłowiecki zalew powróciło życie. Swoje autorskie utwory oraz covery muzyki rockowej wykonał znany i lubiany Tomasz Kraska. Klimat zmienił duet MODEL MT & Modelinka, którzy zabawili publiczność znanymi utworami disco-polo. Następnie na scenie pojawiła się kielecka grupa "HOOK", która zaserwowała nieco ostrzejsze rockowe brzmienia. Koncertowy wieczór zakończył się występem zespołu KoliBEER, który w swoim repertuarze ma m.in. znane folkowe utwory. Mieszkańcy do późnych godzin wieczornych tańczyli pod sceną przy muzyce zespołu.
Organizatorzy zapewnili także liczne atrakcje dla najmłodszych, było malowanie twarzy, zjeżdżalnie pneumatyczne i pokazy sztuki cyrkowej.
To słoneczne niedzielne popołudnie było również okazją do przeprowadzenia akcji dobroczynnej, jaką była zbiórka pieniędzy na kosztowną operację dla Mateusza Dobrasiewicza z Gminy Orońsko. Wolontariuszami akcji była Młodzieżowa Rada Miejska.

 

Płatności bezgotówkowe

Sport

Młodzi karatecy uczyli się bawiąc

25 osób z organizacji Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo Szydłowiec,...

Więcej...
XXIX Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku

24 czerwca po raz XXIX odbył się Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku. Wydarzenie zgromadziło...

Więcej...
5 medali z Heros Cup 2018

Nasi zawodnicy karate wiedzą jak zdobywa się medale. 10 czerwca br. reprezentacja Kyokushin...

Więcej...
Sukces naszych na Turnieju Karate

2 czerwca 2018 r. w hali sportowej przy ulicy Żytniej w Kielcach odbyła się kolejna edycja...

Więcej...

Edukacja

Interaktywne tablice dla szkół

Gmina Szydłowiec pozyskała wsparcie finansowe z „Rządowego Programu Rozwijania Szkolnej...

Więcej...
Laureatki konkursu plastycznego

Patrycja Głowacka z klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku,...

Więcej...
„Mali Odkrywcy” z wyróżnieniem

10 maja 2018 r. w piękny słoneczny dzień odbył się I Integracyjny Przegląd Piosenki Ludowej pod...

Więcej...
Nauczyciele wystawili „Kota w butach”

Wspaniała scenografia, pomysłowe kostiumy, świetne kreacje aktorskie, a do tego wpadające w ucho...

Więcej...

Kultura

Recital Aleksandry Brzeźniak

W sobotni wieczór 28 lipca w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek odbył się recital Aleksandry...

Więcej...
Hit Festiwal zgromadził tłumy

W niedzielę, 15 lipca na stadionie „Szydłowianki” odbył się „7 Pomidzi Hit Festiwal”. To...

Więcej...
Azyl P. w 100-lecie niepodległości

Sobotniego wieczoru w Szydłowcu królował rock, a to za sprawą koncertu zespołu Azyl P., jaki 14...

Więcej...
„SURREALIZM” - obejrzyj wystawę

5 lipca w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda...

Więcej...