Turda to miasto w środkowej Rumunii, położone nad rzeką Arieş. Liczy około 55,8 tys. mieszkańców. Po raz pierwszy wzmianka o mieście pojawia się w 1176, jednak początki historyczne sięgają już czasów starożytnych. Spotykamy tutaj dobrze rozwinięty przemysł materiałów budowlanych, cementowy, chemiczny, szklarski, porcelanowo-fajansowy, spożywczy. Miasto Turda, ze względu na bogatą ofertę atrakcji przyrodniczych jest również uzdrowiskiem.

Do najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w mieście należą: Kościół Franciszkanów, Kościół Parafialny oraz Renesansowy Zamek. Bardzo często przez turystów odwiedzana jest również nieczynna kopalnia soli, w której obecnie mieści się muzeum.

Historia

Miasto zostało założone przez Daków pod nazwą Patavissa lub Potaissa (najczęściej potwierdzone). Zostało podbite przez Rzymian, między AD 101 i 106, za panowania Trajana, wraz z częściami Dacji. Potaissa nazwa ta jest po raz pierwszy rejestrowana na rzymskim milliarium odkryta w 1758 roku w pobliskim Aiton gminy. Milliarium z Aiton jest to starożytny kamień milowy rzymski pochodzący z 108 roku, wkrótce po rzymskim podboju Dacji.

Średniowiecze

Po węgierskiej podboju, kopalnie soli Turda zostały po raz pierwszy wymienione w 1075r. Zostały zamknięte w 1932 roku, ale niedawno ponownie otwarto je dla ruchu turystycznego.

Sasi osiedlili się w okolicy w XI wieku. Miasto zostało zniszczone podczas najazdu tatarskiego w latach 1241-1242 wówczas jeszcze Andrzej III Węgier dał przywileje królewskie do osady. Przywileje zostały później potwierdzone przez Andegawenów na Węgrzech.

W 1563 roku Sejm przyjął również religię kalwinistyczną, a w 1568 roku rozszerzył wolność dla wszystkich religii, oświadczając, że "Nie wolno nikomu zastraszyć kogoś z niewoli lub wygnania do swojej religii" - wolność niezwykła w średniowiecznej Europie. Edykt Turda jest pierwszą próbą stanowienia prawa ogólnego i wolności religijnej w chrześcijańskiej Europie (choć jego skuteczność prawną była ograniczona).

Współczesne czasy

W 1944 roku, bitwa w Turdzie między niemieckimi i węgierskimi siłami na jednej stronie i radzieckich i rumuńskich sił na przeciwnej. Była to największa bitwa stoczona w Siedmiogrodzie podczas II wojny światowej .

Demografia

Według ostatniego spisu ludności rumuńskiej z 2002 roku liczba osób mieszkających w mieście to 55,887. Z tej populacji, 84,88% to etniczni Rumuni, natomiast 10,05% to etniczni Węgrzy, 4,83% etniczni Romowie i 0,4% innych.


Płatności bezgotówkowe

Sport

Strzał w dziesiątkę na Turnieju Karate

Aż 10 medali w tym 4 złote, 1 srebrny i 5 brązowych zdobyli zawodnicy Akademii Karate Szydłowiec...

Więcej...
"RANDORI CUP" z udziałem "MUSHIN" Honbu Dojo

30 listopada 2019 roku reprezentacja Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo...

Więcej...
Prestige Karate CUP 2019

19 października 2019 roku reprezentacja Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo...

Więcej...
Międzynarodowy Turniej Shinkyokushinkai

Trzynastu zawodników z Akademii Karate Szydłowiec reprezentowało nasze miasto w V...

Więcej...

Edukacja

„Projekt edukacyjny „Nasze miasto – Nasza Ojczyzna”

20.11.2019 uczniowie klas 2 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu...

Więcej...
Przedszkolaki po pasowaniu

„Pasowanie na Przedszkolaka” to jedna z najważniejszych uroczystości  w Przedszkolu Samorządowym...

Więcej...
„Szkoła Pamięta”

W Sadku są takie miejsca, o których trzeba pamiętać, wiedzą o tym pracownicy i uczniowie...

Więcej...
Uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 24 października br. podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej...

Więcej...

Kultura

koncert w Muzeum „W krajobrazie tradycji – DŹWIĘKAMI WOKÓŁ STRYJEŃSKIEJ”

Wieczór 17 października br. w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów rozbłysnął feerią muzycznych...

Więcej...
Komunikat!

Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu jest w trakcie opracowywania...

Więcej...
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych laureatem "Wierzby"

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobywcą dwóch pierwszych nagród w konkursie...

Więcej...
XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY

XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY organizowany przez...

Więcej...